Zažijte Krétu

Heraklion

Neustále slýcháte o Krétě a chtěli byste se na tento řecký ostrov také vydat? V tom případě vám doporučujeme nevynechat hlavní město Heraklion, kde si užijí zejména milovníci historie a relaxace.

Zajímavosti o Heraklionu | Co vidět? Památky | Počasí v Heraklionu | Teplota moře

Základní fakta o Krétě

Ostrov Kréta patří mezi oblíbené turistické destinace. Nejenže je tu příznivé středomořské podnebí, ale zároveň se jedná o domovinu nejstarší evropské civilizace, která byla Arthurem Evansem dle legendárního krále Mínóa nazvána mínójskou a její počátky spadají do 3. tisíciletí př. Kr. Návštěvníci ze zahraničí tedy míří na Krétu i za historickými památkami. Mnoho lidí přitom nevynechá ani hlavní město tohoto dnes řeckého ostrova, tedy Heraklion neboli Iraklio.

Zajímavosti o Heraklionu

 • Ostrov Kréta zasáhla expanze Arabů. Ti založili v 9. století nedaleko Knóssu město Handaq, kam se přestěhovali i místní obyvatelé. Právě z Handaqu přitom vznikl dnešní Heraklion.
 • Město se nachází na severu ostrova, přesto je jedním z nejjižnějších měst, které náleží k evropskému kontinentu.
 • Heraklion je nejen největším městem Kréty, ale zároveň se jedná o páté největší město Řecka.
 • V současné době jde o nejdůležitější přístav ostrova, v jeho těsné blízkosti se ovšem nachází i mezinárodní letiště (viz níže).

Co vidět? Památky

Vydejte se proti proudu času… Nedaleko Heraklionu se nachází nejznámější památka celé mínójské civilizace, kterou je palác v Knossu. Ten byl v době bronzové s největší pravděpodobností centrem této kultury a důležitý byl i v pozdějších obdobích. V okolí Heraklionu se navíc nalézají i další významná města mínójské civilizace, která stojí za to navštívit, tedy např. Malia či Faistos. Velmi zajímavou památkou je i mnohem pozdější benátská pevnost, která byla postavena v 16. století. Za historií lze navíc vyrazit rovněž do některého z místních muzeí. Domů se zkrátka můžete vrátit s řadou nových vědomostí.

Kde si v Heraklionu odpočinout?

Město Heraklion se nachází na samém severu ostrova, jeho pobřeží proto omývá Středozemní moře. Pokud si tedy budete chtít mezi poznáváním krétských památek odpočinout, nejedná se o sebemenší problém. V okolí se totiž nalézá několik významných letovisek, z nichž je asi nejoblíbenější pouze několik kilometrů vzdálená Amoudara, která patří k vyhledávaným rekreačním centrům (nejen) v této oblasti. Samotný Heraklion potom nabízí k odpočinku rovněž parky a k dispozici samozřejmě budete mít i nejrůznější restaurace či kavárny.

Počasí v Heraklionu

Počasí na celé Krétě ovlivňuje středomořské podnebí, což znamená, že je typicky středomořské. V průběhu letních měsíců tedy očekávejte vysoké teploty a sucha. Nejtepleji je tu přitom v červenci a srpna, kdy se průměrné teploty na severu ostrova pohybují okolo 27 °C. Zima je sice více deštivá, ale slunečné dny nejsou žádnou výjimkou. Od prosince do ledna sice průměrné teploty nedosahují ani 15 °C, přesto jsou stále znatelně vyšší než u nás.

Teplota moře

Co se týče teploty Středozemního moře v oblasti, to má v červenci a srpnu kolem 25 °C.

Tip: pokud se vám zdají tyto teploty stále moc nízké, můžete vyrazit na jih ostrova. Tam obecně bývá zhruba o 2 až 3 °C více než na severu. Jestli naopak taková horka nevyhledáváte, na Krétě se nachází i několik vysokých pohoří, kde je samozřejmě výrazně větší zima. Nejvyšším vrcholem je Psilotris (2 456 m n. m.), který se nachází v pohoří Idi jihozápadně od Heraklionu.

Co byste měli vědět před návštěvou Kréty?

 • Na celém ostrově se mluví řecky.
 • Na Krétě je v současné době měnou euro, předtím to byla drachma.
 • Heraklion láká turisty na různé festivaly. V červenci se např. jedná o Festivalaki, což je svátek umění a kultury, v srpnu potom o Houdétsi Festival v nedaleké vesničce, který snoubí kulturu s gurmánskými zážitky.
 • Místní kuchyně je typicky řecká. Tvoří ji tedy mořské plody, čerstvá zelenina a bylinky, ale také maso, sýry, ovoce a samozřejmě i vyhlášený olivový olej.
 • Typickým nápojem je víno, ale oblíbené jsou i lihoviny jako ouzo nebo metaxa.
 • Kromě restaurací můžete jídlo a pití nakoupit i na mnoha tržištích. V Heraklionu jich naleznete hned několik, a to včetně trhu s bio produkty.
 • Pokud máti rádi kopanou, v hlavním městě Kréty sídlí fotbalový klub s názvem G. S. Ergotelis, který hrál i řeckou nejvyšší soutěž.

Letiště a letecké společnosti

Nedaleko Heraklionu se nalézá největší letiště na ostrově s názvem Mezinárodní letiště Nikose Kazantakise. Na Krétu lze z České republiky vyrazit hned z několika měst, přičemž nejvíce letů nabízí aerolinky z pražského letiště. Do Heraklionu se můžete dostat se společnostmi Aegean Airlines, Ryanair a SmartWings. Zpáteční letenka přitom stojí průměrně kolem 4.000 Kč a doba letu činí zhruba 3 hodiny. Hlavní město Kréty můžete pochopitelně navštívit také s některou z cestovních kanceláří. Pokud sežnete last minute zájezd, cena se může pohybovat i kolem 8.000 Kč za osmidenní pobyt. Samozřejmě ale bez stravy.

Upozorňujeme: z letiště, které je od Heraklionu vzdálené 5 km, se můžete dostat do samotného města za pomoci autobusové dopravy. Ta je v oblasti velmi rozšířená, takže se autobusem můžete následně přepravovat nejen po Heraklionu, ale lze ji využít i k návštěvě okolních oblastí.


Heraklion
5 (100%), hlasů: 4
Tajné nabídky zájezdů na Krétu
Info o Krétě